Чимало разів ми чули, читали та бачили як Міжнародний Комітет Червоного Хреста допомагає людям у біді, зокрема, у зоні проведення антитерористичної операції на сході України.

Основним завданням організації є допомога постраждалим у конфлікті, в першу чергу найбільш уразливим його верствам. Організація надає гуманітарну допомогу у вигляді продуктових та гігієнічних наборів, а також допомагає відновлювати житло та інфраструктуру, допомагає медичним установам, проводить тренінги з мінної безпеки та міжнародного гуманітарного права. Крім цього, представники Червоного Хреста відвідують ув’язнених та допомагають у пошуку зниклих безвісти.

Взагалі робота комітету регламентується стандартами, які були погоджені з усіма сторонами конфлікту та на основі мандату, який сформований для конфліктів із збройним протистоянням. Зазвичай це означає роботу в населених пунктах, які знаходяться безпосередньо на лінії розмежування. Проте, делегація в Україні має доволі широку географію: окрім офісу в столиці, осередки організації є у Сєверодонецьку, Слов’янську, Маріуполі, Донецьку, Луганську та Одесі.

Наразі делегацією Червоного Хреста реалізовується декілька проектів, як на підконтрольній Україні території, так і на окупованій частині держави. За перше півріччя 2017 року організацією роздано понад 222 тис. продуктових та гігієнічних наборів для 80 тис осіб, які проживають у найбільш небезпечних населених пунктах. Також було надано матеріальну допомогу 14 тис. осіб. Також, завдяки Червоному Хресту мирне населення отримало 288 тис. питної води та хімреагенти для підприємств «Вода Донбасу» а «Попаснянський водоканал», завдяки чому 575 тис. осіб отримали доступ до чистої питної води. 111 лікарень та центрів первинної медико-санітарної допомоги отримали різноманітні матеріали для лікування хронічних інфекційних захворювань.

Відповідно до мети міжнародної організації, делегацією надано допомогу населенню таким чином аби люди могли і в подальшому себе врятувати. Так наприклад, було розповсюджено 530 тонн корму для тварин та певну кількість матеріалів для обладнання теплиць – це зробить населення більш самодостатнім та надасть їм можливість забезпечити себе їжею.

Також, організація допомогла у відбудові осель постраждалих від вибухів та обстрілів. Таку допомогу було надано понад 23 тис. осіб у 43 населених пунктах по обидві сторони лінії розмежування. Характерною особливістю організації було те, що бригади для роботи на ділянках наймалися серед місцевого населення, що давало місцевим жителям заробити гроші.

Періодично делегація МКЧХ не може потрапити в той чи інший населений пункт через відсутність гарантій безпеки. Великий досвід роботи в зонах конфліктів дозволив розробити правила поведінки, якими працівники організації керуються у своїй діяльності, але і вони ризикують своїм життям.

«2 жовтня ми вшанували пам'ять нашого колеги Лорана Дюпаскьє, який загинув три роки тому в Донецьку від вибуху снаряду. Сьогодні це єдиний фатальний випадок в Україні і ми, звісно сподіваємось, що так і залишиться в подальшому» - зазначає  голова делегації МК Червоного Хреста Алан Ешліман

Ще одним із напрямків діяльності Червоного Хреста в Україні є пошук зниклих безвісти. Нажаль, сьогодні відсутнє єдине джерело інформації, в якому було б зібрано всі дані, що значно ускладнює роботу. За даними Червоного Хреста, до цієї категорії відноситься понад 1500 людей. В організації зареєстровано близько 650 відкритих справ. У той же час відомо, що по обидві сторони конфлікту в моргах знаходиться декілька сотень неопізнаних тіл. МКЧХ допомагає як у збиранні інформації, так і в ідентифікації тіл, але організація пропонує створити єдиний реєстр зниклих безвісти та готова виступити посередником у рішенні цього питання.

Це далеко не весь перелік тих добрих прав, які щодня рятують чиєсь життя. Особливість конфлікту на Донбасі полягає в тому, що його епіцентром є густонаселена місцевість, в результаті чого велика кількість людей піддається небезпеці. Люди, які живуть на лінії зіткнення, виснажені та сподіваються побачити кінець цьому конфлікту. І хоча можна сказати, що в порівнянні з ранніми етапами конфлікту, активність бойових дій знизилась, проте, до сьогоднішнього дня перемир’я не має. Мирне населення все ще страждає та потрапляє під удар. 

Прес-служба МФО "Парламентська платформа майбутнього Донбасу"

ДОЛУЧИТИСЯ ДО РОБОТИ